Luna nám napovie
Niektoré prírodné úkazy sa nedajú zdôvodniť – ale za to, že ich nevieme zdôvodniť, nemôžu ony, ale my.
HIPPOKRATES

Lekár Hippokrates, ktorý sa narodil zrejme 460 pr. Kr. bol antický Grék. Jeho vtedajšie poňatie choroby bola tzv. nerovnováha 4 základných telesných štiav: čiernej žlče, žltej žlče, krvi a lymfy. Položil základy medicíny ako vedeckého oboru. Photo by Torben Brückner.
Naši predkovia s úplnou samozrejmosťou venovali svoju pozornosť fázam Mesiaca a podľa týchto fáz vykonávali liečivé zásahy do tela, sadili plodiny, žali úrodu, polievali či presádzali kvety, strihali si vlasy či nechty.
Nespočetné bežné či menej bežné úkony sú ovplyvňované prírodnými a mesačnými rytmami. Rastliny a ich časti sú každodenne vystavené odlišným silám, ktoré keď poznáte a správne využijete, ich zdravému vplyvu neuniknete. Napríklad bylinky pozbierané v správnom čase majú silnejšie účinky než nazbierané inokedy. Operácie a podávané lieky v uričtých dňoch pomáhajú, v iných neúčinkujú, v istých dňoch rany krvácajú viac než inokedy, rovnako ako hojenie rán. Mnohé ďalšie prírodné javy ako príliv a odliv, počasie, zvieratá sa správajú podľa postavenia Mesiaca.
Už pradávni ľudia objavili dvanásť špecificky rozdielnych silových impulzov určených postavením Slnka (v priebehu roka) a Mesiaca (v priebehu štyroch týždňov) medzi súhvezdiami a dali im dvanásť rôznych názvov. Tak vzniklo dvanásť súhvezdí ekliptiky: Baran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Škorpión, Strelec, Kozorožec, Vodnár a Ryby. Na základe týchto poznatkov bolo možné vytvoriť si akési “hviezdne hodiny” (ciferník tvoria súhvezdia a ručičky Mesiac) a mesačný kalendár, pomocou ktorého sa dalo zistiť, aké vplyvy práve prevládajú. Dali sa vypočítať budúce pozitívne alebo negatívne vplyvy na vykonávanie rôznych činností.

Vajíčko z voľného výbehu zakúpené v Rakúsku. Neporovnateľne lepšie ako vajíčko z klietkového chovu.
Ešte pred prvou svetovou vojnou boli takmer v každom kalendári uvedené okrem fáz Mesiaca aj jeho postavenia vo zvieratníku. Jedným z hlavných dôvodov, prečo to upadlo do zabudnutia sú obchodné reťazce, farmaceutické spoločnosti a iné makroobchody, ktoré profitujú práve z látok ako sú konzervanty, emulgátory, farbivá, pretože zbieranie byliniek a ich liečivé užívanie človeku síce pomôže, ale farmaceutická spoločnosť na zdravých ľuďoch nezarobí žiadne peniaze. Ani obchodný reťazec nezarobí peniaze, keď ľuďom poskytne návod, ako si doma správne pestovať, zalievať a zbierať vlastné plodiny. Bez špeciálnych hnojív by dokonca neboli schopní pokryť dopyt po takom množstve potravín, ako sme si ľudia v dnešnej dobe navykli – mať čerstvé, voňavé a šťavnaté paradajky v decembri. Kde sa podela túžba po zdravých produktoch a potravinách, po sezónnom ovocí a zelenine, kde sa podela skromnosť, ktorú nahradila chamtivosť? Mať v každej chvíli v roku všetko , po čom si bruško zažiada (alebo oči) a ešte k tomu čerstvé. Samozrejme, že sa dostaneme tam kde dnes sme – kvantita na úkor kvality.
Čo pre mňa predstavuje najväčší strach je fakt, že si človek nemôže vybrať, či si namiesto kvantity vyberie kvalitu, pretože zohnať v dnešných reťazcoch kvalitné výrobky (rozumej – bez pridania emulgátorov, farbív, konzervantov, cukru či iných umelých zásahov) je takmer nemožné. Radšej nech biely jogurt, ktorý si kúpim má trvanlivosť iba jeden či dva dni, ale nech
obsahuje živú kultúru, ktorú potrebujeme na správne trávenie a cítiť v ňom to výborné kyslé mlieko z kravy, ktorá sa pásla na lúke a žrala trávu a kvietky. Z polí vymizli zvieratá, takmer žiadne sa už nepasú, na čo aj, veď v T*S*U si kúpim hneď kartón mlieka – dokonca bez tuku
Našťastie to tak nie je všade. Našťastie existujú (aj na Slovensku) možnosti, ako si zdravie udržať. V Rakúsku, vo Veľkej Británii a iných vyspelých krajinách sa na poliach stále kravy, kozy a ovce pasú, v obchodoch dostať napríklad vajíčka s označením spôsobu chovu hlavne 0, 1, 2, na rozdiel od slovenského trhu, kde v obchodoch dostať prevažne 3 (spôsob chovu nosníc a teda aj kvalita vajíčok sa označuje číslami uvedenými na samotnom vajíčku: 0 sú z ekologického biochovu, 1 znamená chov vo voľnom výbehu, 2 znamená chov na podlahe s podstielkou v halách a 3 znamená klietkový chov). Keď nakupujete vajcia, nehanbite sa obal otvoriť a vajíčka si prezrieť. Je na nich uvedená aj krajina pôvodu označená skratkou (napr. SK). Vo Veľkej Británii v obchodoch vajíčka s označením 3 takmer nie je možné dostať.
Ako nám teda Luna môže zásadne pomôcť k zdravému telu a iným užitočným veciam, Vám budem postupne predostierať. Je to krásna veda, ktorú keď pochopíte a začnete aplikovať, zistíte, ako sa Vám žije ľahšie a zdravšie. Treba sa však psychicky nastaviť na dlhodobý proces, všetko má svoj čas, Luna nie je žiadna “zázračná tabletka”, ktorá hneď vyrieši Vaše zdravotné problémy a bolesti. Ani lekár v bielom, ktorý pouhým pohľadom určí Vašu diagnózu a následnú liečbu. Skúmanie príčin a prevencia, trpezlivosť a ochota dlhodobo spolupracovať s pacientom ustúpili do pozadia. Ozajstní liečitelia sú dnes šarlatáni a dostali sa na vedľajšiu koľaj, vyštudovaný premiant lekárskej fakulty sa stal “bohom v bielom”. Aj toto tvrdenie treba brať s nadhľadom, je rozdiel dlhodobo trpieť bolesťou hlavy či brucha a iné je zlomiť si ruku či rozbiť hlavu.
Postupne treba pochopiť päť rôznych stavov Mesiaca:
- Nov
- Dorastajúci Mesiac
- Spln
- Ubúdajúci Mesiac
- Postavenie Mesiaca vo zvieratníku
Mesiac nám pri svojom asi 28-dňovom obehu okolo Zeme nastavuje stále tú istú stranu – tú, ktorá sa nám zjaví v celej svojej nádhere iba pri splne. Označujeme ju ako privrátená strana. V astronomickej terminológii sa takýto strnulý pohyb obežnice okolo iného nebeského telesa nazýva “viazaná rotácia“.
Nov
Keď sa Mesiac pri pohľade zo zemského povrchu nachádza medzi Zemou a Slnkom, je jeho privrátená strana celkom tmavá. Mesiac vtedy vychádza a zapadá spolu so Slnkom. Celé hodiny sa nedá pozorovať a na Zemi panuje nov (nový mesiac, v staroveku nazývaný aj “mŕtvy Mesiac”). V kalendároch sa väčšinou označuje čiernym krúžkom. Vtedy prevláda krátke obdobie mimoriadnych vplyvov na ľudí, zvieratá a aj rastliny. Kto sa napríklad v tom čase celý deň postí alebo konzumuje iba ovocie, predchádza mnohým chorobám, pretože detoxikačná schopnosť tela dosahuje svoj vrchol. Ak sa chcete zbaviť zlých návykov, je na to tento deň ako stvorený. Je to ideálny deň pre všetko, čo treba vyčistiť a vyplaviť. Choré stromy sa po reze v tomto dni zotavujú, zem začína naberať dych.
Impulzy v dňoch počas novu nepociťujeme tak bezprostredne silno ako impulzy pri splne, pretože zmena polarizácie síl od ubúdajúceho k dorastajúcemu Mesiacu neprebieha tak náhle ako v opačnom prípade pri splne.
Dorastajúci Mesiac
Iba niekoľko hodín po nove putuje tieň Zeme ďalej smerom sprava doľava a znova sa objavuje Mesiac, ktorý spočiatku vyzerá ako tenký kosáčik. Táto fáza sa nazýva dorastajúci Mesiac a má opäť svoje špecifické vplyvy. Všetko, čo telo v týchto dvoch týždňoch prijíma, čo ho vyživuje a posilňuje, má dvojnásobne dobrý účinok. Naproti tomu čím viac Mesiac dorastá, tým viac sa môžeme cítiť plní, akísi napuchnutí a nadutí, vládne menšia chuť k jedlu, nezdravé potraviny môžu skôr viesť k nadváhe a priberaniu kíl na váhe (kedy ručička na váhe, oproti ostatným fázam Mesiaca, stúpne aj o dva-tri kilogramy). Čím viac Mesiac dorastá, tým nepriaznivejšie môže prebiehať liečenie rán a pooperačných stavov. Ani bielizeň s použitím rovnakého množstva pracieho prostriedku nebude taká čistá ako pri ubúdajúcom Mesiaci.
Spln
Mesiac už zavŕšil polovicu svojej dráhy okolo Zeme a jeho k nám privrátená strana je v splne – vidíme ju ako jasne svietiaci kotúč na oblohe. Pri pohľade zo Slnka by sa teraz Mesiac ukrýval za Zemou. Spln sa v kalendároch vyznačuje bielym alebo žltým krúžkom
. Aj v priebehu niekoľkých hodín splnu, dokonca aj pár dní (dva-tri dni) pred splnom môže viac než obvykle bezdôvodne pobolievať hlava či pretrvávať nedobrý spánok počas nocí. Spln opäť pôsobí na ľudí, zvieratá a rastliny, pričom zmena mesačných impulzov od dorastajúceho k ubúdajúcemu sa prejavuje výraznejšie než zmena síl pri nove. V deň splnu môžete v skutku nepokojne spať či byť dokonca námesační
. Liečivé bylinky nazbierané v čase splnu majú silnejší účinok. Je to ideálny deň aj na postenie, pretože telo vtedy usilovnejšie ukladá tuky. I rany krvácajú viac než inokedy. Rez stromov môže spôsobiť ich vyschnutie. A rovnako ako pri nove dochádza dosť často k zmenám počasia.
Ubúdajúci Mesiac
Mesiac pomaly putuje ďalej, jeho zatienená strana z neho viditeľne ukrajuje sprava doľava, začína sa asi trinásťdňová fáza ubúdajúceho Mesiaca. Môžeme byť vďační za odhalenie mimoriadnych vplyvov tohto obdobia. Opéracie sa lepšie podaria ako inokedy (ak je to aspoň trochu možné, termín operácie si naplánujte na deň počas fázy ubúdajúceho Mesiaca, rýchlejšie a lepšie sa rany zahoja, na operačnom stole sa úkon skôr podarí, rana toľko nekrváca), takmer všetky domáce práce idú ľahšie odruky, dokonca aj ten, kto sa v tomto období viac prejedá, nepriberá tak rýchlo. Pocit tela je ľahší, aj keď vládne väčšia chuť na jedlo, necítime sa takí plní ani napuchnutí, skôr štíhli (ručička na váhe môže v tomto období klesnúť aj o dva-tri kilogramy). Čistiace zábaly tváre sú účinejšie než pri dorastajúcom Mesiaci. Na niektoré práce v záhrade a na poli je toto obdobie vhodnejšie (napr. sejba a vysádzanie koreňovej zeleniny), na iné pôsobí zasa skôr nepriaznivo (napr. šľachtenie ovocných drevín).
Mesiac vo zvieratníku
Pri putovaní Zeme okolo Slnka po ekliptike sa v priebehu roka Slnko z pohľadu zo Zeme premieta vždy približne jeden mesiac do jednej z dvanástin zvieratníka – od Barana po Ryby. Rovnakými znameniami zvieratníka zákonite prechádza pri svojom asi 28-dňovom putovaní okolo Zeme aj Mesiac, ale v každom znamení sa zdrží iba asi dva a pol dňa.
Dvanásť rozličných síl súvisiacich s postavením Mesiaca vo zvieratníku môžeme iba zriedka pocítiť tak bezprostredne ako účinky splnu. Každé z dvanástich postavení Mesiaca vo zvieratníku však pôsobí na Zem jednou z dvanástich rôznych síl, ktoré sa prejavujú v správaní ľudí, zvierat, rastlín a majú vplyv na všetko živé. Obzvlášť výrazné je ich pôsobenie na ľudské telo, zdravie, na záhradu a poľnohospodárstvo vôbec.
V minulosti sa najmä v liečiteľstve (nie šarlatánstve) svedomite uplatňovali poznatky o súvise medzi postavením Mesiaca a priebehom choroby. Hippokrates si uvedomoval účinok mesačných síl a svojich žiakov poúčal:
Kto sa venuje medicíne bez toho, aby bral na vedomie pohyb hviezd, ten je blázon.
či
Nedotýkaj sa kovom časti tela ovládanej znamením, ktorým práve prechádza Mesiac.
Všetko čo človek robí v záujme lepšieho fungovania časti tela ovládanej znamením, ktorým Mesiac práve prechádza, je účinejšie než v iných dňoch. Výnimkou sú chirurgické zákroky. (Napríklad masáž pliec, keď je Mesiac v znamení Blížencov, je nesmierne osožná.)
Všetko, čo mimoriadne zaťažuje telesnú zónu, ovládanú zvieratníkovým znamením, ktorým práve prechádza Mesiac, pôsobí nepriaznivejšie, ba škodlivejšie ako v iné dni. (Napríklad horská túra bude, najmä pre netrénovaného, namáhavejšia vtedy, keď je Mesiac v znamení Leva, pretože Lev ovplyvňuje srdce a krvný obeh.)
Podľa možnosti by sme sa mali vyhýbať chirurgickým zákrokom na tých častiach tela, ktoré sú ovládané práve panujúcim znamením. Nevyhnutné operácie samozrejme podliehajú vyšším zákonitostiam.
Ak príslušným znamením prechádza dorastajúci Mesiac, sú všetky opatrenia na prísun životne dôležitých stavebných látok pre zodpovedajúce orgány, ovládané daným znamením, oveľa účinnejšie ako pri ubúdajúcom Mesiaci. Pri ubúdaní Mesiaca dosahujú väčšiu účinnosť všetky opatrenia, ktoré odbremeňujú príslušné ovládané orgány a zbavujú ich toxických látok.
Článok je inšpirovaný skvelými knižnými unikátmi:
- Pod vplyvom Luny (Johanna Paungger & Thomas Poppe)
- Luna našepkáva (Johanna Paungger & Thomas Poppe)
The cover image is by loophole.