Sebastian Fitzek – Balík
Ilúzia reality.
Emma je paranoidná, uzatvára sa do svojej mysle, trpí nevysloviteľným strachom a preto nevychádza už nejaký čas zo svojho domu. Od toho momentu, od toho dňa, kedy ju prebadol neznámy sériový vrah Holič, sa obáva, že sa po ňu vráti a dokončí, čo začal. Jediný, s kým dokáže fungovať, je jej manžel Filip a verný pes, ktorý jej nahrádza priateľa v časoch samoty.

Sebastian Fitzek (1971) je nemecký spisovateľ a novinár. Vyštudoval právo a po promócii pracoval ako redaktor v rádiu a televízii. Jeho detektívne príbehy boli preložené už do 25 jazykov. V súčasnosti je najúspešnejším a najžiadanejším nemeckým autorom, ktorý sa presadil aj v USA a v Anglicku. Hneď jeho prvý psychotriler Terapia sa stal bestsellerom. Desať rokov a desať strhujúcich bestsellerov urobila z autora priam detektívneho guru. V Nemecku sa jeho romány tešia takej obľube, že boli uvedené ako rozhlasové či divadelné hry, dokonca zhudobnené. Sebastian Fitzek rád komunikuje online a vymýšľa si veľmi zvláštne miesta pre svoje čítačky ako napr. pohrebnú sieň, hospic alebo železničný vagón. S rodinou žije v Berlíne. Photo: Gene Glover
Čo sa môže stať, ak Emmu poštár poprosí o prevzatie balíka pre suseda, ktorého nezastihol doma? Zdanlivo jednoduchá prosba spustí paľbu udalostí, ktoré skončia tragicky, s množstvom hrôzy.
Balík je príbehom, ktorý naznačuje, ako jednoducho je možné manipulovať s mysľou človeka. Ako ľahko sa možno zahrávať s vedomím, ktoré udalosti skreslí do paranoje a schizofrenických stavov. Človeku jednoducho ochorie mozog – laicky povedané – a ten nepozná cestu návratu k zdravému úsudku.
Okolnosti okolo ochorenia hlavnej protagonistky Emmy sú expresívne uchopené v udalostiach, ktoré sťahujú žalúdok. Niet pochýb, že samotná hrdinka lomcuje s nevôľou takto ďalej žiť. Jej paranoidné stavy sú odzrkadlením jej detstva, kedy ju odmietal vlastný otec, ale aj príčinou udalosti, ktorá jej navždy zmenila život. Lepšie povedané, udalostí, ktoré jej zmenili život. Tok týchto udalostí je nezastaviteľným prúdom napätia, strachu, frustrácie a pochybností. Sám čitateľ, netušiac o zahrávaní sa s jeho vnímaním, pokrivkáva na hrane reality a predstáv.
Autor posunul hranicu psychothrilleru na vyššiu úroveň. Psychicky labilná hlavná protagonistka korešponduje s okolnosťami okolo sériového vraha, ktorý zabíja ženy a holí im vlasy. Celková atmosféra, ktorú autor navodzuje, napríklad aj striedaním prítomnosti s minulosťou vo forme retrospektívneho rozprávania obete, je výborným ťahúňom.
Rozprávanie má rýchly spád, Fitzekove kapitoly neumožňujú knihu odložiť, napínavý sled udalostí graduje, dejová línia sa nie a nie rozuzliť, vyvrcholenie dodá ešte väčší apetít po napätí, až príde žiadané šokujúce rozuzlenie. Netušiac o autorových zámeroch, čitateľ nebadane spadne do pavučiny zmätku, omylov a nesprávnych úvah. Až kým autor nezačne uťahovať opraty a rozjasňovať jednotlivé udalosti, čitateľ netuší o nasledujúcom vývine. Skvelá práca z autorovej strany!
Nevedno odkiaľ boli na mňa Fitzekove knihy priviate, nespomínam si na moment, kedy som sa rozhodla pustiť do čítania jeho thrillerov, ale bol to výborný krok z mojej strany. Objavila som ďalšieho skvelého autora, ktorý stojí za prečítanie všetkými desiatimi prstami. Odporúčam všetky jeho knihy Terapia, Pasažier 23 a Balík (tie som dosposiaľ prečítala).
Stará sedliacka skriňa bola opacha s nahrubo vyrezávanými ornamentmi na dubových dverách, ktoré pri otváraní škrípali, akoby sa rehotala stará bosorka.
Tak ako teraz.
Prosím, nech tam nie je.
“Haló?” zavolala Emma do čiernej diery pred sebou. Skriňa bola taká obrovská, že všetky jej veci sa zmestili do ľavej polovice. V druhej boli mamine uteráky a obrusy.
A bolo tam dosť miesta aj pre Artura.
“Haló,” odpovedal duch hlbokým hlasom. Zdalo sa, že si ako vždy zakrýva ústa rukou. Alebo šatkou.
Emma vykríkla. Napodiv sa jej však nezmocnil hlboký, všetko pohlcujúci strach, ako keď v skrini prvý raz zarachotilo a ona sa šla pozrieť.

Sebastian Fitzek – Balík. Photo by Martina Kušnieriková.
The cover image by Martina Kušnieriková.