Robert Galbraith – V službách zla
Robert Galbraith – V službách zla

Britská spisovateľka J. K. Rowling vystupuje pod pseudonymom Robert Galbraith vo svojich veľmi úspešných sériách o súkromnom detektívovi Cormoranovi Strikeovi. Photo is by Dan Hallman.
Opäť na scénu prichádza súkromný detektív Cormoran Strike a jeho pôvabná asistentka Robin Ellacottová – ktorej sa vôbec nepáči ostať len na úrovni obyčajnej asistentky, otvárajúcej poštu. Po tom, ako jej bola adresovaná veľmi nechutná pošta, sa jej niet čo čudovať. Ale odvážna Robin chce práve naopak, robiť a pomáhať Cormoranovi ešte viac. Je nabudená a plná energie, práca ju fascinuje a napĺňa. Nakoľko ju čas doma, so snúbencom Matthewom, nenapĺňa, možno až unavuje, utieka sa k práci a Cormoranovi čoraz viac. A to sa stáva dejovou líniou tiahnucou sa celým príbehom – mladá Robin a jej vzťah voči nadriadenému Cormoranovi a naopak. Autorka predostiera pádne dôvody pochybovať o uskutočnení blížiacej sa svadby medzi Robin a Matthewom, a to iskrivé elektrizujúce napätie medzi Robin a Cormoranom je priam hmatateľné. Čitateľ sa dostáva do pomykova, ktorému mužovi nadŕžať stranu – u mňa jednoznačne víťazil Cormoran.
The lies don’t count, the whispers do.
Blue Öyster Cult, ‘The vigil’
Lži sa nepočítajú, reči áno.
Blue Öyster Cult: Nočná hliadka
Spoločne s Cormoranom sa prostredníctvom zločinu, ktorý sa odohral, vraciame do jeho detstva, do jeho minulosti. Súkromný detektív opätovne musí zažívať strasti svojho predchádzajúceho života prostredníctvom spomienok. Niekto, pravdepodobne z jeho minulosti, sa ho pokúša zničiť. Zničiť jeho kariéru súkromného detektíva. Jeho povesť. Podkopať mu hrdosť. Doviesť až na samý kraj zúfalstva. Celkom sa mu to darí – kniha má takmer päťstvo strán a autorka sama píše, ako si písanie užívala a Vám garantujem, že to u Vás nebude naopak. Čítanie je skvelé a nebudete chcieť skončiť.
Nie je ťažké odhaliť vraha, nakoľko ponúkané indície pozornému čitateľovi neuniknú, avšak prepracované zápletky budú omotávať svoje pavučinky okolo každého podozrivého a jednoznačné to veru nebude. Každý jeden môže byť vrahom. Veď indivíduá, ktoré Strike počas svojho života stretol, nejakým spôsobom im ublížil a tí sa mu na oplátku chcú pomstiť, sú výkvet spoločnosti. Navyše vyriešenie prípadov, bohužiaľ ich je viac, komplikuje polícia, ktorú Cormoran už dvakrát verejne ponížil, keď dokázal vyriešiť prípady dvoch vrážd priamo pred ich očami a neschopnými činmi. Novinári si na polícii zgustli, Strikea vyniesli do nebies. Preto teraz nemôže, ani nechce riskovať, že by políciu obišiel, práve naopak, snaží sa s nimi úzko spolupracovať. Aj keď…
Poviem Vám, nudiť sa rozhodne nebudete! Budete si užívať každú jednu stránku. Striedavo budete lamentovať nad konaním Robin, striedavo sa o ňu budete báť, pochopíte prečo ju fascinuje detektívna práca a chcela sa stať policajtkou a nebudete rozumieť jej konaniu, keď sa aj napriek všetkému vrhne do sobáša s Mattom. A Cormoran? Toho si musíte obľúbiť – je stelesnením chlapa, o ktorého sa chce žena oprieť a muž si z neho musí vziať príklad.
Ak ste predchádzajúce diely (Volanie Kukučky a Hodvábnik) nečítali, vrelo odporúčam. Rozhodne Vám, ale, nepokazí čitateľský zážitok, ak sa pustíte do tejto knižky ako prvej.
Nakoľko autorom/autorkou je J.K. Rowlingová (Robert Galbraith je pseudonym), prepracovanosť príbehu je bravúrna, protagonisti spracovaní do detailu, gradujúce dejové línie prelínajúce sa s minulosťou sú Cormoranovými spomienkami a preto nezasahujú rušivo. Čo kvitujem každému autorovi, ktorý sa na to podujme, je pohľad samotného vraha, zbožňujem, keď v knihách zároveň čítam počínanie vraha a vidím mu tak do hlavy, cítim sa vtedy nadradene, akoby som vedela niečo viac ako samotní protagonisti – chcem ich varovať, ubezpečiť, zachrániť a pritom to má po celý čas v rukách len autor – aj čitateľa samotného.
Freud, have mercy on my soul.
Blue Öyster Cult, ‘Still Burnin”
Freud, zmiluj sa nad mojou dušou.
Blue Öyster Cult: Ešte horím
Kapitoly nie sú zbytočne dlhé, čo Vás paradoxne núti čítať viac a viac a zároveň každá kapitola začína tematickými úryvkami z textov hudobnej skupiny Blue Öyster Cult a tie slúžia ako správne navnadenie čitateľa na emóciu ukrytú v kapitole. Veľmi si tento spôsob čítania obľúbite, niečo obdobné autorka urobila aj pri poslednej knihe Hodvábnik.
Autorka nesklamala, opäť nasadila latku veľmi vysoko a jej knihy sa tak stávajú čoraz úspešnejšími. A čitatelia sú ochotní na jej knihy, hneď po vyjdení, čakať v radoch, aby ešte teplé výtlačky vlastnili vo svojich knižniciach. Nebyť Harryho Pottera, autorku by sme zrejme nepoznali. Tým ale, že nás s Harry Potterom zoznámila, otvorila dvere nielen sebe do sveta fantázií, ale aj čitateľom – verím, že každý správny čitateľ čítal aspoň jednu časť Harryho Pottera a nechal tak svoju fantáziu vyšperkovať do výšin blaha.
I Just Like To Be Bad
Som len rád zlý
Občas bolo preňho ťažké stretávať sa s ľuďmi, ktorí sa považovali za jeho priateľov: s ľuďmi, ktorých vyhľadával, keď potreboval peniaze. Krádeže boli ich hlavným zamestnaním, sobotňajšie hýrenie zasa zábavou. Bol medzi nimi obľúbený, kamarát, známy, rovnocenný. Vraj rovnocenný!
V ten deň, keď ju našla polícia, netúžil po ničom inom, len byť sám a užívať si, čo sa o ňom píše. Novinové články sa dobre čítali. Bol na seba hrdý: prvý raz dokázal zabiť v súkromí. Nemusel sa ponáhľať, mohol si všetko zorganizovať podľa seba.

Very nice photo of the book Career of Evil by Jax Blunt. Read it! 🙂