Robert Galbraith – Hodvábnik
J. K. Rowling pod pseudonymom Robert Galbraith – Hodvábnik

J. K. Rowling, autorka píšuca pod pseudonymom Robert Galbraith
Brilantné, ale prekomplikované,” tvrdí Cormoran Strike, súkromný detektív a zároveň hlavný predstaviteľ ďalšieho pokračovania diela Volanie Kukučky, z pera J. K. Rowlingovej, o vykonanom surovom čine.
Po vyriešení prípadu vraždy Luly Landry, kedy londýnska polícia tvrdila, že pri slávnej modelke išlo o samovraždu skokom z vlastného zasneženého balkóna, ale mýlila sa, Cormoran Strike zrazu nemá núdzu o prácu. Jeho detektívne služby využíva čoraz viac ľudí, ktorí potrebujú nasadiť na niekoho súkromné očko. Ide o prípady podozrenia z nevery, podozrenia z korupcie istého aristokrata či, ako sa neskôr ukáže, podozrenia z vraždy.
…Keď ma pochytí zlosť, nedokážem sa spojiť s trpezlivosťou a rozumom.
William Congreve: Pokrytec

Prvotina autor(ky) Volanie Kukučky, pokračovanie Hodvábnik. Hlavný predstaviteľ je Cormoran Strike spoločne so svojou pôvabnou asistentkou Robin
Autorka J. K. Rowling vytvorila skvelú postavu Strikea. Je to relatívne mladý bývalý vojak, z ktorého sa stal súkromný detektív. Na jednej strane autor(ka) v čitateľovi evokuje súcit s detektívom, ktorý žije po dlhých rokoch v náročnom vzťahu, osamelý život, po výbuchu bomby vo vojne prišiel o nohu pod kolenom, je nútený používať protézu, či pre silné bolesti aj barly, neprizná si náklonnosť k Robin, svojej asistentke, ktorá sa bude vydávať… Avšak, “Strike bol veľký, tmavý, s boxerským nosom a hustými krátkymi kučeravými vlasmi, ktoré mu mierne ustupovali z vysokého klenutého čela nad namrzeným obočím. Tvár mu špatilo strnisko a tmavé oči zvýrazňovali kruhy pripomínajúce modriny.” Po takom opise čitateľ nadobudne prirodzený rešpekt, po súcitu niet ani náznaku. Cormorana nemožno podceňovať. V hlave neustále spriada riešenia nezrovnalostí. Hovoríme tomu šiesty zmysel, či intuícia, ktoré Strikeovi nedovolia odsúdiť do väzenia nevinného človeka. Manželku s mentálne chorou dcérou, ktorých manžel a otec sa ocitne v hľadáčiku bystrého oka detektíva.
Všetko začalo v jedno ráno. Všetko vyzeralo nevinne, žena s vopred nedohodnutým stretnutím nástojila o rozhovor s detektívom. Nejasné informácie o nezvestnom manželovi, neistá možnosť vyplatenia peňazí za detektívne služby, či nejasný dôvod pátrania po zmiznutom mužovi, Cormoranovi intuitívne evokovali prijať prípad, aj keď vedomé zdôvodnenie nepoznal.
Svet literatúry a literárnych diel, v ktorom sa Strike ocitol, je preplnený zvláštnymi sebavedomými, ego si masírujúcimi individualistami píšucimi životné udalosti zahalené v rúšku tajomstva, nechutnosti, perverznosti, sadomasochizmu či sexu. Zrejme sa ľahšie spracuje strata blízkeho človeka napísaná príbehom o mŕtvole ležiacej v kúte izby pri dvoch rozprávajúcich sa priateľoch v diele Bratia Balzacovci – je to spôsob ako nevyslovené vysloviť vo forme slov v románe, zároveň smútok zakryť nechutnosťou.
Len kúsok papiera, a akú škodu môže narobiť…
John Webster: Biela diablica
Či ústredné dielo Bombyx Mori od autora Owena Quinea, ktoré pobúrilo celý literárny svet, resp. všetkých, ktorých sa dielo nepriamo týkalo. “V beletrii to býva dosť nejasné, nie? Ak poviete pravdu groteskným spôsobom…” Nepriamo opísané postavy ako Horenos, Epicoena, Harpya, Strihač či Phallus impudicus – pripomínajúci hnilý penis, až po prečítaní celého diela Bombyx Mori odhalia identitu skutočnej osoby, ktorú v sebe ukrývajú. “Typický Owen: úchylné mená a všetci s odhalenými údmi.”
A to je kľúčové. Dielo sa stane predlohou pre vraha spisovateľa Owena, či naopak, sebecký a šialený Owen vo vlastnom diele opíše svoju rituálnu samovraždu? Tak či tak, dielo ešte neuzrelo svetlo sveta v knižnej väzbe, nakoľko je to rukopis, ktorý sa nesmierne rýchlym spôsobom dostal medzi všetkých zainteresovaných i tých druhých. Niekto ho dostal do poštovej schránky vo dverách, iný emailom či tí ďalší využili príležitosť prečítať si zopár strán tajne u vlastného redaktora. Dlho očakávané a ospevované dielo, ktoré autora vráti späť na literárne výslnie všetkých pobúrilo. A títo všetci sú podozriví. “…desivý obraz vraha: jeho posadnutosť, neovládateľná zlosť, neobyčajne bystrá a vypočítavá, no zároveň vážne narušená myseľ.”

Bombyx Mori. Photo by D. G. Gonzalez
Kto mohol niečo také ohavné urobiť jednému človeku? Čas nesedí, miesto nálezu mŕtveho spisovateľa nesedí, všetky okolnosti akosi do seba nezapadajú, obvinenia nedávajú zmysel, pohár otázok, ktorý sa postupne vynára nastoľuje základnú otázku: nie prečo, pretože kvôli osočovaniu v Bombyx Mori je zrejmé, že na povrch vyplávalo niečo nekalé, za čo sa autorovi treba pomstiť… otázka je ako? Policajnému zboru je odpoveď na túto otázku jasná. Prečo – zo žiarlivosti, ako – s podporujúcimi dôkazmi svojej teórie, celkom jednoducho. Vinník putuje za mreže – manželka Leonora Quineová. Cormoran pri svojej intuícii pocítil mierne pnutie v oblasti hrude už pri prvom stretnutí s Leonorou. Po jej zatknutí sa mierne pnutie zmení na dunivé búšenie – NIEČO NIE JE V PORIADKU! NIEČO TU NESEDÍ!!!
Vľavo nájdete úzky chodníček,
ten vedie od zlého svedomia
do lesa nedôvery a strachu…
Thomas Kyd: Španielska tragédia
Aj napriek nevrlému správaniu zo strany policajného zboru sa Cormoran pustí do pátrania po pravde. Za pravdou stojí odpoveď na otázku ako?… alebo existuje aj skutočná odpoveď na otázku prečo? Len Cormoran Strike si kladie tie správne otázky, len jemu zapadnú nepatrné náznaky do správnych koľají spletitého príbehu. Každého podozrivého osobne vypočúva prefíkaným spôsobom. Využije najväčšiu ľudskú slabosť – možnosť chváliť sa a rozprávať o sebe. Postupnými krokmi sa prepracuje k desivému odhaleniu. Opäť raz, ako to bolo v prípade mŕtvej Luly Landry, všetkých presvedčí o opaku.

Bombyx Mori alebo Priadka morušová, táto konkrétne je druh z Číny
Dôvod prečo kniha v pôvodnom anglickom jazyku nesie názov The Silkworm, v slovenskom jazyku Hodvábnik nie je zrejmý od začiatku čítania. Až názov ústredného sadomasochistického a úchylného diela Bombyx Mori, ktorý z latinčiny v preklade do slovenčiny znamená Priadka morušová, teda Hodvábnik, nakoľko tento motýľ je známy producent hodvábu, čitateľovi vykreslí dôvod. “Hodvábnik je metafora pre spisovateľa, ktorý musí pretrpieť hotové muky, aby zo seba dostal to najlepšie.” Najlepšie ostáva nakoniec. Bombyx Mori pretrpel hotové muky, aby jeho odkaz našiel príjemcu. Tak ako hodvábnik, ktorého uvaria, predtým ako z neho dostanú hodváb – hodvábna niť je jednou z najpevnejšej tkaniny.
Zaujímavosťou je štýl písania Rowlingovej. Každá kapitola v knihe nesie menší predslov v podobe verša či úryvku z existujúceho diela od rôznych autorov. Tento predslov zároveň presne vystihuje situáciu, ktorú autorka v kapitole opisuje. Svedčí to o autorkinom nadaní, ktorá týmto spôsobom dáva hold svojim kolegom, či to tiež svedčí o jej sčítanosti literárnych diel.
Anjel strážny, príď mi na pomoc,
svätým spevom zbav ma ducha zlého,
čo pokúša moju ruku…
Thomas Dekker: Vznešený španielsky vojak
Knihu si vychutnáte hltaním každého jedného slova napísaného na papieri Vašej knihy. Rowling vie čo robí. Púta si Vaše oči k svojím slovám, púta si Vaše srdce ku svojmu, životom ošľahanému, hlavnému hrdinovi, púta si Vašu myseľ ku vyriešeniu svojho spletitého príbehu literárnych postáv. Literatúra v literatúre, kniha v knihe, príbeh v príbehu, vyvrcholenie na vrchole napätia a očakávania.