Michael Connelly – Bohovia viny
Michael Connelly – Bohovia viny

Michael Connelly, americký spisovateľ detektívnych románov z oblasti súdnictva a práva.
Príbeh je situovaný do amerického súdnictva, kde sa sudkyni na stôl dostane prípad zavraždenej prostitútky. Prípadu sa ujme obhajca Michael Haller, ktorý obhajuje obvineného Andreho La Cossa. Celá kauza okolo mŕtvej Giselle Dallingerovej je zdanlivo jasná – mŕtvu prostitútku zabil jej vlastný pasák, v tomto prípade Andre La Cossa, kvôli peniazom. Všetko je však úplne inak. Giselle Dallingerová nie je tá, za ktorú sa vydáva. Michale Haller ani len netuší, akými silnými neviditeľnými motúzmi si ho Giselle pred rokmi, keď sa stretli, obmotala. Vtedy totiž vystupovala ako obeť a pod iným menom – bola to klientka Gloria Daytonová.
Prípadu sa obhajca Haller ujme, nakoľko zistí, že jeho nový klient La Cossa platí zlatom a má ho dostatok, navyše tvrdí, že je nevinný a navyše Giselle nie je Giselle, ale je to Gloria. Avšak vtedy ani len netuší, akú Pandorinu skrinku otvára. To čo sa v nej nachádza, sa nebude páčiť nikomu v najvyšších mocenských kruhoch policajného zboru. Otvorením prípadu sa nezadržateľne ukončí jeden nevinný život a navždy, nielen fyzicky, ale aj psychicky, poznačí pár iných životov.

26. román od autora. Zároveň piaty zahrňujúci LAPD a obhajcu Mickeyho Hallera.
Prípad mŕtvej prostitútky sa dostane pred Bohov viny – pred porotu. Autor nazýva porotu Bohmi viny, nakoľko sú to oni, ktorí rozhodujú o vine a nevine obžalovaného človeka. Aj keď v podstate nezáleží na tom, či obvinený z trestného činu, daný čin spáchal alebo nie. Podstatnejšie je, ako dobre postaví jedna strana žalobcu svoju obžalobu, na akých pevných piliéroch podloží fakty, domnienky a dôkazy, na druhej strane tu je obhajoba, ktorá takisto stavia na ešte pevnejších piliéroch svoje fakty a dôkazy proti obžalobe. Je to hra dvoch táborov – obžaloba proti obhajobe. Jednoznačne nevyhrá ten, ktorý ma na svojej strane nevinného či vinného človeka. Vyhrá ten, kto lepšie podá dôkazy pred porotou, ten ktorý porotu lepšie presvedčí o svojej pravde. Je to veľmi manipulatívna hra, postavená na krehkom ľade. Len ten najšikovnejší po ňom však dokáže prejsť.
Prípad mŕtvej prostitútky Glorie či Giselle alebo ako si ešte hovorila inak, Michaela veľmi postraší, on sa však odhodlane vydá po stopách dôkazov a dokáže vinu na strane skutočne vinného človeka. Prípad ho však pripraví o dlhoročného dobrého priateľa, stane sa hlavným článkom posmechu a obvinení v médiách, na druhej strane sa však zblíži s dcérou, ktorá práve prechádza ťažkým adolescentným vekom. V tomto prípade platí, pravda vyjde najavo. Taktiež platí, že vinník za ňu draho zaplatí.
Spravodlivosť bez sily je bezmocná, sila bez spravodlivosti je tyranská. Spravodlivosti bez sily sa stavajú na odpor, pretože vždy existujú zlí ľudia; silu bez spravodlivosti obviňujú. Treba teda zlúčiť spravodlivosť a silu, a preto zabezpečiť, aby to, čo je spravodlivé, bolo silné, alebo aby to, čo je silné, bolo spravodlivé.
Blaise PASCAL (francúzsky spisovateľ a vedec)