Marek Krajewski – Cháronove čísla
Marek Krajewski – Cháronove čísla
Ponorte sa spoločne s Edwardom Popielskim, podivným policajným vyšetrovateľom, so záujmom o detektívnu prácu, do sveta matematiky a čísel. Dočasne vylúčený z policajných kruhov, otec, hlava rodiny, doučovateľ či v neposlednom rade začínajúci súkromný detektív.

Autor Marek Krajewski je lingvistom a jedným z najúspešnejších poľských autorov detektívok. Pracoval ako akademik na ústave klasickej filológie a antickej kultúry na univerzite vo Vroclavi, posledné roky už venuje len písaniu. Kniha Cháronov čísla je súčasťou série s Edwardom Popielskim odohrávajúcu sa v Ľvove. Doteraz bolo napísaných sedem kníh. Krajewskeho detektívne romány sa prekladajú do celého sveta. Photo is by Krzysztof Dubiel.
Dej je situovaný do medzivojnového mestečka Ľvova, kde je brutálne zavraždená neznáma žena. Keď sa polícia do prípadu ponorí hlbšie, zistí závažné skutočnosti, s ktorými si nie je schopná poradiť sama. Je potrebné prizvať si na pomoc odborníka nielen na matematiku, ale aj staré jazyky akou je napríklad hebrejčina. Na scénu je preto povolaný najznámejší odborník v daných oblastiach, a to samotný Edward Popielski – trpiaci zvláštnou formou epilepsie a srdcom búšiacim ako zvon pre mladú známosť, ktorá sa znenazdajky opätovne objaví v jeho živote. Dramatické. Trochu ťažkopádne, nakoľko sa žena správa nevyspytateľne, neuvážene, naivne a takmer bez rozmyslu. Typ ženy hodiaci sa k danému obdobiu, avšak z pohľadu dnešného čitateľa môžem konštatovať, že som jej maniérov mala občas plné zuby.
Nejeden zo stálych zákazníkov sa pohol smerom k Renáte, aby ju vyzval do tanca, ale ona sa vyhýbala tanečným milovníkom a slalomom mierila k človeku, ktorý s ňou zjavne nielenže nechcel tancovať, ale sa pred ňou usiloval priam skryť za závesom, ktorý zahaľoval dvere vedúce na záchod. Jeho správaniu rozumela veľmi dobre. Nechcel ju vidieť – ju svedka a príčinu svojho poníženia.
Kniha navodzuje atmosféru doby, v ktorej by som sa ja ako čitateľ nechela objaviť, doba krutých zemepánov, krutých praktík s prakticky nemožnou komunikáciou – chvála dnešnej modernej technike mobilných telefónov – kedy je možné (takmer) komukoľvek, kedykoľvek a kdekoľvek zavolať či napísať správu. Príbeh však pôsobí veľmi ucelene, čitateľ nemá problém zaradiť dejovú situáciu na správne miesto, teda okrem prológu. Autor však v záverečnom epilógu všetko uvedie na správnu mieru.
Príbeh je svojim spôsobom napínavý a pútavý, nemôžem ho však porovnávať so severskými autormi, ktorí sú pre mňa v napínavosti a pútavosti neohrozene na prvom mieste. Autor využíva kratšie kapitoly a striedanie dejovej línie, čo ma občas štvalo. Kniha však nie je zdĺhavá, dej autor zbytočne nenaťahuje, postavy sú zapamätateľné.
Čo vás ako čitateľov zaujme úplne najviac, je samotná technika Cháronových čísel, ktorej sa autor venuje detailne. Pomocou tabuliek, vzorcov, výpočtov a návodov vám odhalí taje tejto techniky a vy pochopíte aká nebezpečná táto metóda je a k čomu slúži. Poslúžila aj vrahovi. A veľmi úspešne.
Matematiky sa vôbec ľakať nemusíte, kniha nie je zameraná na matematikov. Je to len zvláštny, a čo kvitujem, doteraz mnou neobjavený spôsob, ako podať spôsob vraždy. Veď my ľudia sme tak rôznorodí a vynaliezaví, že aj vrahovia môžu dospieť k rôznym technikám zabíjania. Odporúčam knihu prečítam všetkým milovníkom detektívnych románov. Prídete si na svoje.
Vydalo vydavateľstvo PREMEDIA, edícia Labyrint, klikajte tu a objednávajte
The cover image is by Premedia.