Louise Penny – Dlhá cesta domov
Noli timere

Louise Penny je kanadskou rozhlasovou moderátorkou a autorkou detektívok, taktiež päťnásobnou držiteľkou ocenenia Agatha Award. Jej cesta k úspechu nebola priamočiara, pätnásťročné pôsobenie v kanadskom štátnom rozhlase sa prekrývalo s rokmi závislosti na alkohole. Vykúpením pre ňu bol moment, keď si uvedomila, že jej skutočnou vášňou sú detektívne romány a nie historické drámy. Veľký úspech zožal už jej prvý román Still Life, pripravovaný na slovenské vydanie. Vydavateľ sa našiel, až keď rukopis poslala do anonymnej britskej súťaže, kde skončila na druhom mieste. Odvtedy prakticky každý rok vyšiel nový román v sérii, ktorá z Louise Penny urobila jednu z najväčších hviezd súčasnej kanadskej literatúry. S manželom žijú na vidieku v provincii Québec južne od Montrealu. Photo from Amazon.
Udatný človek v udatnej krajine.
Napríklad Clarence Gagnon, ktorého diela vyrážajú dych: “Maľoval dediny a krajinky, ale celkom iné, než tvorili jeho súčasníci. Akoby zodral svet z kože a namaľoval svaly a šľachy každého miesta.”

Clarence Gagnon – Canadian Village Grey Day. Zdroj: internet
Autorka rozpovie príbeh umelca, ktorý stratil smer, nevie nájsť sám seba a tak tápa ako v tme. Putuje po krajine, hľadá svoju múzu, nový smer, ktorým sa môže vydať. Umelec bez vízie je prázdny, a preto nebezpečný. V každom je kúsok akéhosi blázna. Riadky knihy sú sprevádzané známymi autormi a ich maľbami, ktoré odporúčam vygoogliť. Viac sa tak ponoríte do momentov knihy, váha slov sa tak prehĺbi.

Clarence Gagnon – Evening Siena. Zdroj: internet
Netreba sa nechať odradiť pomalým tempom príbehu, na kvalitu to nemá žiaden dosah, práve naopak. Autorka je prirovnávaná ku klasickým príbehom Agathy Christie. Príbehy sú vystavané na silných charakteroch postáv, rodinne založený inšpektor Armand Gamache so svojim usporiadaným životom priam upokojuje a navodzuje veľmi príjemnú atmosféru. Počas čítania sa Vám bude páčiť v jeho hlave. Aj keď na pozadí príbehu tušíme zločin, sme ušetrení od samoúčelného násilia. Autorka sa skôr hrá, a to predostrením hádanky, ktorej odpoveď nájdeme až v samotnom závere.
Penny states: “It is not so much about the blood; it’s about the marrow.”
Príbeh o temných hlbinách ľudského srdca je vystavaný paralelene s krásou umenia. Zároveň pomätenosť mysle a kvalita umenia spolu súvisia. Je to trochu desivé, ale ako inak by vznikli nádherné svetoznáme diela, ako zmenou myslenia a odlišným pohľadom? Určite budete súhlasiť, že ku kvalitnému umeleckému výkonu dnes už známych umelcov, patrila istá dávka čudáctva.
Dlhá cesta domov je príbeh, v ktorom bývalý inšpektor Gamache pátra spoločne so svojimi priateľmi po stratenom priateľovi. Gamache sa po predchádzajúcom zdrvujúcom prípade [Tak vchádza svetlo] uchýlil na zaslúžený odpočinok do pokojnej dedinky Three Pines. O pomoc je požiadaný priateľkou Clarou postrádajúcou manžela Petra. Spoločne s ďalšími dvoma priateľmi sa vydajú na dlhú cestu a priviesť tak nezvestného Petra domov – či už živého alebo mŕtveho…
Teší ma, že sa ukázal omyl vydavateľov, že nikoho nebude zaujímať usporiadaný život inšpektora s jeho rodinou; dokonca, že nikto nebude chcieť čítať o kanadskom vidieku. Neboli by dnes ocenené kvality tejto úžasnej autorky Louise Penny. Milujem pokojnú literatúru, navyše naplnenú zaujímavosťami. Keď čítanie podnecuje k ďalšiemu dohľadávaniu informácii, keď príbeh nenútene vzdeláva, autor urobil niečo veľmi správne! Viete aký priemyselný a stavebný úžitok bol kedysi z azbestu? A viete prečo je dnes nebezpečný pre zdravie a zakázaný? Ani ja som nevedela. Prečítajte si o tom viac.
Jediné prianie mám – vydavteľstvo Premedia – viac kníh od Louise Penny si želám!
Armand vystrel ruku. Clara si pomyslela, že jej ju podáva na rozlúčku. Bolo to zvláštne oficiálne a konečné gesto. Potom si uvedomila, že dlaň obrátil nahor.
Vyzýval ju, aby mu vložila ruku do dlane.
Urobila to. A pocítila, ako sa jeho ruka jemne zatvára. Napokon mu pozrela do očí.
“Prečo si tu, Clara?”
Prudko sa posadila a znovu pod zadkom pocítila tvrdé drevo lavičky – niežeby ju podoprelo, skôr zastavilo jej pád.
Za titul ďakujem vydavateľstvu PREMEDIA!!
Z anglického titulu The Long Way Home, vydaného v roku 2014, preložila Marína Gálisová.
Vydalo vydavateľstvo Premedia v roku 2014.
Edícia Labyrint.
Pevná väzba s prebalom, počet strán 295.
ISBN 978-80-8159-160-0

Louise Penny – Dlhá cesta domov. Zdroj: Martinus