Jussi Adler-Olsen – Odkaz vo fľaši
Jussi Adler-Olsen – Odkaz vo fľaši
Zatrpklý. Plný nenávisti. Vychovávaný v duchu viery v Boha. Otec kňaz, diktátor, ktorý však svoje deti vychováva v Božom tieni. Keby predsa Boh jestvoval, nedopustil by takú zlobu, ktorá z otca denne vychádzala. Matka by nebola zaslepená poslušnosťou, keby svoje dieťa, svojho syna milovala aspoň tak ako dcéru. Slepá poslušnosť, to je viera v otcovho Boha. Preto sa naučil skrývať svoje pocity a emócie, aby nebol trestaný ešte viac. Zradili ho tí najbližší, preto on zradil vieru v dobro. Motívom sa mu stala pomsta. Pomsta všetkým slepo veriacim. Identitu skrývať pred okolitým svetom vnímal ako nevyhnutnú zbraň. Nedôveroval nikomu, okrem seba. Hovorme mu preto Chaplin.

Kniha ODKAZ VO FĽAŠI je úspešným tretím pokračovaním prípadov Oddelenia Q, po knihách ŽENA V KLIETKE a ZABIJÁCI. Ďalším pokračovaním sú knihy ZLOŽKA 64 a MARCO.
Všetko začalo náhodným nájdením sklenej fľaše, v ktorej bolo evidentne niečo ukryté. Dlhé roky po nájdení fľaše jej však nik nevenoval dôležitosť, ktorá jej prislúchala. Išlo o život. Nik to však nemohol tušiť. Odkaz vo fľaši? Nezmysel. Všetci sme to skúšali, či minimálne chceli vyskúšať. Napísať odkaz do fľaše, odhaliť tajomstvo, skryť na papier naše túžby. Prečo by tomuto odkazu niekto venoval pozornosť?
Náhoda, či Božia ruka chcela, aby sa odkaz vo fľaši dostal do rúk Carla Mørcka, jeho nenahraditeľného asistenta Asada a bláznivej asistentky Rose. Odkaz je však, až na pár písmen, nečitateľný. Jediné čitateľné slovo, je slovo POMOC. Kvôli takému slovu venovať prípadu dôležitosť? Mohol to napísať ktokoľvek, kedykoľvek a kdekoľvek.

Autor kriminálnych thrillerov Jussi Adler-Olsen.
Napísal to však chlapec v smrteľnom nebezpečenstve. Bohužiaľ pre neho, odkaz sa k ľuďom nedostal včas. Avšak, kvôli tomuto odvážnemu chlapcovi sa polícia, konkrétne špeciálne policajné oddelenie Q, zaoberajúce sa nevyriešenými prípadmi, dozvedela o zločinoch, ktoré by inak neodhalila. Nejestvujú telá, nejestvujú nezvestní, či tí, ktorí svojich blízkych hľadajú. Celý príbeh je pretkaný strachom. Strachom z hriechu. Strachom z prezradenia. Strachom z odhalenia. Strachom ukrývajúcim sa vo vlastnej hlbokej viere.
Ako Carl odhalí niekoho, o kom doteraz netušil, že existuje. Ako vyrieši vraždy, o ktorých doteraz nik ani len netušil. Ako nájde rodičov, ktorí únosy svojich detí nikdy nenahlásili. Koľko ich je? Pár, zopár, tucet? Zodpovedajúci za trestné činy je Chaplin. Kto v skutočnosti tento muž je, ako v skutočnosti vyzerá, nik okrem obetí netuší. Prefíkaný teda je. Nápadným spôsobom sa dostane do priazne cirkevnej rodiny. Spriatelia sa. Zo strany novej “ovečky” predsa nič nehrozí. Každý Boží služobník je vítaný. Až kým neudrie. V najneočakávanejšom okamihu. V okamihu najväčšej dôvery. Vykúpenie zo vzniknutej situácie vyriešia peniaze. Mnoho peňazí, ktoré je potrebné zaplatiť na výmenu za unesené deti. Vrátia sa po zaplatení výkupného k rodine?
Jedna vec je nepopierateľne istá. Nebyť Asada a Rose, Carl Mørck by niekdy prípad nevyriešil. Nie je totiž typ, ktorý by sa do práce hrnul. Prežil traumu v podobe útoku na svoju osobu. Takmer prišiel o život. Rovnaké šťastie však nemali jeho dvaja kolegovia. Preto Carl trpí vinou, výčitkami, navyše trpí neukojenou sexuálnou túžbou po psychologičke, ktorá sa mu snaží pomôcť. Jeho psychika sa pretavuje do každodenného života a ovplyvňuje tak tok udalostí. Komu sa to, ale, nedeje, všakže?