Jørn Lier Horst – Šarha
Jørn Lier Horst – Šarha
Dajte si pozor, na čo narazíte v rannej hmle

Jørn Lier Horst sa narodil v roku 1970 a pôsobil ako hlavný vyšetrovateľ v Larviku 20 rokov, študoval kriminológiu, filozofiu a psychológiu. Debutoval detektívnym románom Kľúčový svedok založenom na skutočnom prípade. Uviedol ním čoskoro už jedenásťdielnu sériu kníh s inšpektorom Williamom Wistingom a jeho dcérou, novinárkou Line. Za svoje romány získava najlepšie ocenenia, ako detektívky roka. V neposlednom rade je však aj autorom detskej série detektívok, ktoré začínajú vychádzať aj v slovenčine pod názvom Detektívna agentúra č. 2. Photo is by Sarah Surgey – it’s a nice blog!.
Stretávame sa s ďalším dielom od výborného nórskeho spisovateľa Jørna Liera Horsta, ktorý vo svojej profesionálnej kariére reálne vykonával prácu policajného vyšetrovateľa, preto disponuje širokou škálou reálnych skúseností, ktoré vie dokonale pretaviť do písmenok a preto sú jeho knihy tak úspešné. V neposlednom rade sú reálne. To na jeho knihách kvitujem, nie sú pretkané obrovským krviprelievaním a násilím – aj keď pri čítaní niektorých scén som mala čo robiť, aby sa mi nevrátilo jedlo – a občas by sa jeho texty dali opísať ako vláčne. Mne jeho štýl vyhovuje, pretože sa cítim v zmesi písmen akosi reálne. Navyše spojil výbornú kombináciu hlavných protagonistov, a to policajného vyšetrovateľa Williama Wistinga a veľmi chtivú novinárku Line, ktorí sú zároveň otec a dcéra. Uf, silná kombinácia! Keď si predstavíme, že sú to dve zásadné strany jednej mince, ktoré častokrát stoja oproti sebe a konfrontujú sa.
Dnešné média dokážu informovať o udalostiach rýchlosťou svetla, mnohokrát sa informácie ocitnú na internete ešte pred oficiálnym vyjadrením policajných príslušníkov. Touto rovinou sa autor v knihe zaoberal. Hodnotil a porovnával dobu minulú s prítomnosťou, kedy mediálny ošiaľ okolo horúceho prípadu, veľakrát viac poškodí ako pomôže. Nielen to, policajný zbor je pod silným tlakom verejnosti, ktorá sa ešte viac búri a vyžaduje ešte viac ochrany. Okrem výčitiek zo strany spoločnosti, musia policajní príslušníci zabrániť, aby informácie zverejňované v tlači, neviedli k nedolapneiu zločincov a vrahov, ktorí tiež čítajú noviny a internet. Je potrebné, aby si dávali obrovský pozor, čo do médií pustia a čo musí ostať pod pokrievkou. A to vôbec nie je jednoduché. Informácie unikajú často zvnútra. Policajti si chcú finančne prilepšiť, prípadne chcú zažiariť v žiare reflektorov.
Paralelnou rovinou je práve stret záujmov, kedy policajt a zároveň otec, musí chrániť informácie z vyšetrovania pred novinárkou a zároveň dcérou, veľmi chtivou po unikátnych informáciách. Line je veľmi úspešná novinárka, ktorej sa darí získavať informácie vlastným vyšetrovaním. Dostáva sa tak do ohrozenia vlastného života. Inak tomu nebolo ani teraz, kedy vyšetrovala na vlastnú päsť prípad, v ktorom figurovali veľmi nebezpeční ľudia, obchodujúci s drogami, ktorí sa neštítili popraviť mladé dievča. Zamotaná spleť dielikov, ktoré do seba nechcú zapadnúť, spôsobia vyšetrovateľovi Wistingovi vrásky na čele. Je totiž nepochopiteľné, ako vraždy súvisia a či vôbec. Hlava nastoknutá na kôl, mŕtvola vo vode. Rasizmus, drogy, hlad a bieda. Faktory, ktoré zdanlivo nemajú nič spoločné a predsa zavedú vyšetrovateľa na ďaleký východ do Afganistanu, kde sa okrem iného stretáva s vlastným synom vo vojenskej službe.
Trošku viac k prípadu. Tušili ste kto je Šarha? Ja veru nie. A veľmi ma daný opis prekvapil, nakoľko si neviem jeho funkciu v dnešnej dobe predstaviť. A pritom to nebolo až tak dávno, kedy svoju – a veľmi dôležitú funkciu – vykonával.
Šarha je:
Katov pomocník. V devätnástom storočí fungoval ako smetiar. Šarhovou povinnosťou bolo vyprázdňovať žumpy, kastrovať kone, tráviť potulných psov, odvážať z ulíc mŕtve zvieratá i ľudí, čo spáchali samovraždu. Navyše pomáhal katovi s odvezením tela po poprave a zakopával ho za mestom. Špinavá robota, čo sa robí v noci.
Šarha a jeho rodina žili skoro ako vyvrheli. Ak jeho žena rodila, takmer nebolo možné primať nejakú babicu, aby jej pomohla. Nik sa nechcel ujať šarhových detí a len horko-ťažko sa im darilo zohnať kňaza, aby ich pokrstil.
To Šarha napichoval na kôl hlavy sťatých.
Hlavnou tematikou je veľmi závažná situácia, ktorá reálne (nielen) v Európe funguje. Autor touto formou upozorňuje na skutočnosti, pred ktorými nemožno zatvárať oči. Týka sa to mladých ľudí, detí, ale aj mnohých dospelých, túžiacich po tom pocite, pri ktorom realita uniká spopod rúk a človek sa cíti euforicky ako vták. Pod rúškom uspokojenia sa však skrýva realita a tou je závislosť. Silná. S enormne silnými chápadlami. Keď už niet v tejto spletitej zmesi cestičiek pomoci, autor snáď poukázaním na problém pomôže nejednému človeku, trpiacemu týmto problémom. Snáď sa spoločnosť spolčí a čaká nás krajšia budúcnosť.
Aj keď… Jedná sa o jeden z najlepšie vynášajúcich podnikaní celkovo, popri obchodovaní so zbraňami a s ľuďmi a farmaceutikou. Ruka v ruke s politickými zákazmi a zákonmi, ktoré v zásade problém neriešia, ale ho viac stimulujú. Vedeli ste, že alkohol bol kedysi v Amerike zakázaný? Prečítajte si v knižke, aký dosah to malo na spoločnosť. Pomohlo to a vyhli sa tak alkoholikom? Myslím, že dnes by sa tematika mohla opäť prehodnotiť, minimálne začnime každý u seba. Tehlička ku tehličke a postavíme mocnú stavbu silnej spoločnosti, v ktorej budú vyrastať naše deti. Poďme do toho.
Predtým si, ale, prečítajte tento príbeh, ktorý vás zaručene nenechá na pochybách, že problém, ako spoločnosť – a to obrovských rozmerov – máme. Ak ste tohto autora a knihy od neho ešte nečítali, siahnite po tejto s názvom Šarha, ako prvej. Je to totiž začiatok série knižiek s hlavnými protagonistami Williama Wistinga a Line, ktoré doteraz vyšli v slovenčine. Kniha je nielen napínavá a vzrušujúca, určená nielen milovníkom detektívnych románov a krimi. Navyše sa príbeh číta veľmi ľahko. Opäť mi nedá nespomenúť, že knižky tejto edície Labyrint sú v tlačenej forme veľmi lákavé, s príjemnou štruktúrou papiera, veľkosťou písmen tak akurát a neodstraší vás ani počet strán. Všetkého je tak akurát.
Príjemné čítanie prajem
Detektívna sériaprípadov Williama Wistinga:
- Kľúčový svedok
- Zmiznutie Felicie
- Keď sa more upokojí
- Jediný
- Šarha
- Až na samé dno (čítať tu)
- Na zimu zatvorené (čítať tu)
- Poľovné psy (čítať tu)
- Jaskynný muž (čítať tu)
- Zaslepenosť (čítať tu)
- Når det mørkner (kniha je jedenástou knihou v poradí, ktorá je akýmsi prológom ku predchádzajúcim príbehom. Príbeh sa odohráva v roku 1983, William Wisting je začínajúci hliadkujúci policajt, dcéra Line je bábätko a jeho žena Ingrid ešte žije. Tu sa hlavný protagonista stretáva so svojim prvým prípadom.)
Knižky vyznačené kurzívou (1-4, 11) v slovenčine doteraz nevyšli. Pevne veríme, my nedočkaví čitatelia, že sa prekladov dočkáme čoskoro!
Knižku na recenziu mi poskytlo vydavateľstvo PREMEDIA – ďakujem! Knižka je z Edície Labyrint.