Cilla a Rolf Börjlindovci – Stále vládne mráz
… veď stále vládne mráz.
ZACHARIAS TOPELIUS

Cilla a Rolf Börjlindovci, švédska autorská dvojica. Navštívili aj naše milé Slovensko. Photo: IKAR
Ľudia bez domova. Zúfalí, migrujúci z vlastných krajín, kde zúria nepokoje a vojny. Opustené deti. Nevinné a častokrát bez akýchkoľvek príbuzných, ktorým by chýbali. Preto je ľahké ich ovplyvniť a presvedčiť ich stačí sťa len úsmevom. Deti sú dôverčivé a preto zraniteľné. Keď začnú miznúť a neskôr sa objavovať mŕtve, k vraždám je povolaný vyšetrovací tím.
Poznáte ten pocit? Začnete čítať pokračovanie série, v ktorej už poznáte hlavných protagonistov a ich osudy sú vám známe (predchádzajúce tituly Skočný príliv, Tretí hlas, Temný úsvit). Postupne sa ponárate do písmen deja, oboznamujete sa so situáciou a postupne nadobúdate dojem, že sú to vaši starí známi, o ktorých ste dlho nepočuli. A chcete vedieť viac, ako sa im zmenil život, kam sa posunuli. Tom Stilton bol dlhé roky výborný vyšetrovateľ, neskôr zúfalý bezdomovec, kam sa posunul dnes? Olivia Rönningová chvíľami nechcela mať s Tomom nič spoločné, chvíľami boli výborné vyšetrovateľské duo, kde je dnes? Komisárka Mette Olsäterová, vedúca tímu, pragmatická žena, ktorá pracuje na plný výkon. Kedysi musela bojovať o život, no a dnes… Dnes je všetko inak. Starí priatelia sa vrátili a preto som si čítanie absolútne vychutnávala. Ten pocit mám rada – knižní hrdinovia, ktorých poznám.
Kniha však svojim obsahom nijako nebráni ani novým čitateľom, ktorí nemali doteraz tú česť stretnúť sa s postavami od autorskej dvojice Börjlindovcov. Dejová línia je výborne spracovaná, čitateľ je opätovne oboznámený s minulosťou protagonistov a vie si vytvoriť dobrý obraz.
Téma, do ktorej autori načreli, je aktuálne riešenou problematikou. Média prinášali množstvo reportáži o ľuďoch utekajúcich z vlastných krajín, o utečencoch, ktorí si hľadajú nový domov. Decentne navodená atmosféra strachu je vystriedaná napätím a v neposlednom rade hnevom. Oprávneným hnevom na tých, ktorí sú schopní malým deťom ublížiť. Charakterové vlastnosti postáv sú styčným bodom pre vyrovanie hladín emocionálnej búrky, ktorou si čitateľ prechádza. Veď uznajte: deti, to je snáď najcitlivejšia téma.
Miestami sa autorská dvojica neštíti siahnuť po otrasných opisoch, no na druhej strane to vyrovnáva pocit akéhosi zadosťučinenia. Nebudem zachádzať do detailov, áno, slabšie povahy budú mať čo robiť, aby to rozdýchali, ale ako som spomínala, deti sú citlivou témou. Avšak, správne sformulované autorské zásahy dodajú deju presne žiadaný efekt. Napäté situácie striedajúce sa s emotívnymi, strach meniaci sa na pocit víťazstva. Možno nie nadlho, nakoľko autori poňali tematiku len z určitého uhla, ale poukázali na silu jednotlivca. Jeden jednotlivec, ku ktorému sa pripoja ďalší jednotlivci a môže vzniknúť silné spoločenstvo jednotlivcov, ktorí už vedia dosiahnuť žiadané výsledky.
Aj smutné situácie sú súčasťou deja. Napríklad, keď bezdomovkyňa Muriel nájde opustené dievčatko Folami, ktoré nikoho nemá a neovláda ani švédsky jazyk. Či nemožnosť utečencov návratu do rodnej vlasti. Nechýbajú ani drogy, vražedné zbrane, smrtiace údery, výstrely a smrť. Dejové línie odohrávajúce sa striedavo v Bukurešti a Švédsku sú zaujímavým spestrením. Keď sa do prostredia vrážd navyše priemieša rumunská mafia, o zábavu je postarané. Čitateľ zažije divokú jazdu! Navštívili ste už podzemné kanály, ktoré sú obývané tými najrôznejšími indivíduami spoločnosti? Nech sa páči, v Bukurešti sa vám to podarí. A budete zhrození!
Dievčatko s nakrátko ostrihanými vlasmi sa volalo Tara Hamidová. Sedelo na opustenom odpočívadle na konci úzkej vyasfaltovanej cesty pri lese. Bolo pár minút po druhej v noci. Tara netušila, kde sa nachádza. Utiekla z Afganistanu, na hlavnej stanici ju oslovil muž a v dodávke ju priviezol sem. O chvíľu by po ňu malo prísť iné auto. To ju odvezie do ubytovne pre utečencov, najmä pre deti, ktoré sú tu samy. To jej povedal ten muž.

Cilla a Rolf Börjlindovci – Stále vládne mráz. Photo: Martina Kušnieriková
The cover photo by Martina Kušnieriková.