Arne Dahl – Európske Blues
Arne Dahl – Európske Blues
“Buchenwald bol najväčší koncentračný tábor nacistického Nemecka. Ku koncu vojny tu už skoro nijakí Nemci nezostali. Nemeckých Židov už stihli transportovať do vyhladzovacích táborov v Poľsku – tých, na ktorých nevykonávali svoje lekárske experimenty. Buchenwald fungoval stále viac ako internačný tábor pre zahraničných väzňov. Môj otec bol taliansky komunista. Skúmali na ňom prúdenie krvi svalovinou pozorovaním naživo. Vivisekcia pravej ruky. Samozrejme bez umŕtvenia. Chodil s visiacou, rozpitvanou a hnijúcou pravou rukou takmer rok, kým jednotky 3. americkej armády jedenásteho apríla 1945 nedorazili do Buchenwaldu a neotvorili brány.”

Jan Arnald vlastným menom, píšuc pod pseudonymom Arne Dahl sa narodil vo Švédsku. Je literárnym kritikom a redaktorom, ktorý pravidelne prispieva do švédskych novín, má na konte tucet kníh, ktoré sa prekladajú do viacerých jazykov. Dokonca sa pre stanicu BBC stali niektoré predlohou na filmové spracovanie. Photo is from Wikipedia
Štokholm zasiahla vlna zločinov. Mŕtvy muž v zoologickej záhrade; postrelené dievčatko; emeritný profesor zvláštnym spôsobom znesený zo sveta živých na židovskom cintoríne; záhadné zmiznutie ôsmich žien; náhodná nehoda v metre, kde o život prišiel mladý muž…
Súvislosti na seba nenechajú dlho čakať a postupne ich začnú odhaľovať vyšetrovatelia Paul Hjelm a Kerstin Holmová zo zvláštnej jednotky A, spoločne so svojím tímom. Nitky ich zavedú do neďalekej minulosti, ktorá pomaly odhaľuje zverstvá páchané na židoch v období, keď boli zatváraní do koncentračných táborov. Udalosti, ktoré sa v období od začiatku dvadsiateho storočia udiali nenechajú chladného nejedného človeka. Hrozné. Zvrátené. Smutné. Zastaviť to mohli práve tí, ktorí boli na čele… a možno nie. Slabosi.

Európske Blues je štvrtým dielom, ktorý spadá do série Intercrime. Spoločne s ďalšími titulmi: Misterioso, Zlá krv a Až na vrchol hory. Photo is by Martinus.
Nezameniteľný štýl, ktorým disponuje Arne Dahl, je miestami zvláštny. Čitateľ sa ocitá v hlave protagonistu, cíti jeho strach, počuje bolesť a umiera spolu s ním. Paradoxom ostáva skutočnosť, že mŕtvych čitateľ nechce ľutovať. Nakoľko následná odhaľujúca pravda vnesie do prípadov úmrtí svetlo, ktoré je temné ako tma samotná.
Kvitujem autorovi spôsob, akým nechal v knihe svoje postavy vraždiť. Nič netušiaci čitateľ neodhalí súvislosti medzi jednotlivými scénami, neodhalí vinníka, nepostrehne, kedy sa zahrávaním so životom ocitne na hrane pochybností o realite a vlastnom úsudku. Autor čitateľa nechá na pochybách o správnosti či nesprávnosti činov, či o spravodlivosti. Nemožno súdiť, pretože nemožno jednoznačne určiť vinníka. Autor sa totiž pohráva s vážnosťou situácie formou zámeny dobrých a zlých postáv. Veľmi rýchlo sa zo zdanlivého poľutovania protagonistu dostanete do odporu k nemu.
Hlavnou otázkou, ktorú je potrebné zodpovedať a nesie v sebe dve zdanlivé paralely spravodlivosti a pomsty. Je pomsta – v akejkoľvek forme – spravodlivá? Neviem, či budete schopní na túto otázku odpovedať úprimne. Vždy v odpovedi ostane ‘ale’… Pochybnosť. Morálka. Etické správanie. Zdravý rozum. Možno nie je správna len jediná možnosť. Možno je potrebný nadhľad a možno existujú varianty správnej odpovede. Uhol pohľadu.
Začítajte sa, ponorte sa do sveta zla, podlosti a nenávisti. Nie do príbehu so šťastným koncom, pretože nie je definované čo šťastný koniec znamená. Zvíťazí dobro nad zlom? Aj keď forma dobra pramení z nenávistnej studne? Aj keď zlo pramení z presvedčenia o správnosti skutku? Všetci konajú predovšetkým v prospech samého seba, nie v prospech ostatných. Alebo áno? V prospech spoločnosti… Zdanlivo jednoduchá rovnica – zabil si, budeš zabitý. Nie, nie, nie, niekde určite nastala nejaká chyba. Veď posúďte sami. Vlastným úsudkom.
Knihu považujem za vynikajúci kriminálny román, ktorý ma oboznámil s chladnou realitou vskutku jednoznačne. A tie pochybnosti, ktoré som počas čítania prežívala, mi autor ani v závere nespochybnil. Chválim!
Šup šup klik tu a titul môžete mať doma
The cover image is by teraz.sk