Anna Bykovová – Motivačné aktivity lenivej mamy
Prečo sú rodičia lepší než kreatívno-vzdelávacie centrá
Nebyť tejto knihy, nevedela by som, že existuje termín lenivá mama a aké ľahké je zaviesť ho do praxe. Dokonca by som sa odvážila tvrdiť, že každá mama by sa mala snažiť byť lenivou! Nemyslím také to nechce sa mi, práve naopak! “Chce sa mi, dieťatko moje, veľmi, poď naučím ťa ako.”
Aktivity lenivej mamy sú kreatívne, plné mnohorakosti, ale aj jednoduchosti a nenáročnosti. Dieťa je súčasťou každodenného dňa rodiča, ktorý popri svojich povinnostiach hravo zvláda delegovať svoju ratolesť, ktorá netrpí nudou. Aj keď autorka apeluje na rodičov, aby svoje deti nude vystavovali, nesnažili sa hneď nudu zahnať nejakým nastrčením (ľubovoľného) predmetu do rúk, nech sa dieťa zahrá a nenudí. Nuda u detí podporuje práve ich kreatívnosť. Nudiť sa je fajn, vtedy deti prichádzajú na rôzne možnosti hry a vymýšľajú kadejaké nové veci.
Ako vyššie spomínam, rodič dokáže stíhať vlastné každodenné povinnosti a popritom zapája svoje dieťa do úloh, ktoré sú preň hrou a zároveň náučne formujú vývin mozgu. Autorka je pedagogička a psychologička, preto jej opisy, návody a spôsoby, ako pristupovať k dieťaťu, sú ľahko použiteľné, ale dávajú aj zmysel.
Lenivá mama sa usiluje o to, aby aktivity boli nielen užitočné, ale aby prinášali pocit nenáročnej a radostnej hry.
Jej pedagogickým zameraním je matematika a na rôznych príkladoch demonštruje, ako ľahko je možné dieťa naučiť analyticky uvažovať. Viete si predstaviť, že je možné naučiť dieťa zvládať násobenie, delenie, ale ja napríklad premenu jednotiek ešte v predškolskom veku a to veľmi jednoducho? Autorka opisuje návod, ako ľahko prostredníctvom hrou dieťa zapojíme do matematických úkonov a ono to ľavou-zadnou zvládne, pretože hry deti zbožňujú. Lenivá mama deti neučí, nepristupuje k nim pedagogicky, len maminkovsky, zábavne.
Vysvetľuje, že každý rodič má záľubu v niečom inom – varení, čítaní, maľovaní a pod. – a preto bude podvedome viesť svoje dieťa vlastným smerom, nemusí to byť práve matematika. Jedná sa iba o to, aby sa rodič nesnažil potláčať sám seba, ale aby robil činnosti, ktoré ho zaujímajú a napĺňajú a dieťa bude pozorovať a učiť sa.
Knihu autorka rozdelila do kapitol podľa vekovej kategórie detí a v každej názorne popisuje spôsoby, ako sa dá dieťaťu venovať. Aké možnosti jeho mozog dokáže ponímať a kedy je správne začať napríklad dieťa učiť písmenká a naopak, kedy ho netreba zbytočne zaťažovať.
Kniha je skvelou príručkou pre rodičov batoliat, škôlkarov či predškolákov, chlapcov i dievčat. Jednoznačne poukazuje na spôsoby výučby formou zábavy a hry. Rodič by sa nemal nikdy pri hre s dieťaťom nudiť. Keď bude kreatívny rodič, čo-to priučí aj svoje dieťa a ruka v ruke s knižkou a lenivým prístupom vyformujú aj svoje mozgy 🙂 Rodičovstvo je zábava!

Z ruského originálu Razvivajuščije zaniatija „lenivoj mamy“, vydaného v Moskve v roku 2017, preložila Silvia Semaková. Vydalo vydavateľstvo Ikar v roku 2019. Pevná väzba, počet strán 248. ISBN 978-80-551-6811-1
The cover image by Martina Kušnieriková.