Andrew Mayne – Lupa
Theo Cray je späť. Profesor, ktorý je posadnutý pátraním po najhorších sériových vrahoch v histórii krajiny. Využíva na to svoje vlastné vedecké metódy. Nie je ani obľúbený, nie je ani žiadaný, naopak, všetkých vo svojom okolí irituje. Jemu však nejde o žiadne uznanie. Zaujíma ho jediná vec, a tou je veda.
Už v predchádzajúcej, nenaväzujúcej časti s názvom Naturalista bol profesor Theo Cray považovaný za čudáka. Poľoval sa medveďa a všetkých presviedčal, že naháňa sériového vraha. Nie je tomu inak ani v súčasnom dieli. Svoje predchádzajúce poznatky navýšil o pracovnú pozíciu pre agentúru, ktorá mu dáva do rúk žiadaný nástroj na dolapenie vraha. Nemajúc však svoj vedecký inštinkt a zvláštny program, nedostal by sa ďaleko. Ohrozovať totiž nebezpečných ľudí sa v žiadnom prípade nevypláca.

Je náročné pohnúť sa niekam vpred, keď musí Theo stáť proti byrokratickému systému. Miznú malí chlapci. Už nejakú dobu, no nik po nich nepátra. Prečo by aj, keď sa miznutia dejú denne, nie je na tom nič zaražajúce. Prisťahovalci, gangy, skrachované rodiny, to všetko sú potenciálni zmiznutí. Theo sa bližšie prizrie jednému prípadu zmiznutého chlapca a odhalí veľmi zaujímavé detaily, ktoré nik nepreskúmal.
Šialený profesor Theo sa po predchádzajúcom prípade stane akousi vyhľadávanou celebritou, ktorá môže dopomôcť tomu či onému človeku nájsť nezvestného člena rodiny. Dostáva mimoriadne množstvo správ a žiadostí o pomoc. No a na jednu z nich zareaguje aktívne a vytvorí prípad s rozsiahlymi následkami. Využije svoj softvér – vlastnú inteligentnú zbraň – a pokúsi sa vypátrať nevypátrateľného vraha.
Autor o niekoľko stupienkov stúpol na kvalite písania. Príbeh vystaval na lepšej úrovni, svojho hlavného protagonistu zidealizoval a navyše, čitateľovi ponúkol pasívny prehľad biologických zbraní fungujúcich po celej zemi. Netreba si hneď predstavovať katastrofické scenáre, len zapojiť sedliacky rozum a uvedomiť si fakt moci, ktorou disponujú najvyšší predstavitelia spoločnosti. Theo sa stal akýmsi symbolom dobra medzi zlými kriminalistami. I keď sám disponuje nesociálnym cítením. Autor charakter hlavného protagonistu zaujímavo vyformoval. A ako to už zvykne fungovať, buď k nemu čitateľ vzhliada, alebo ho totálne irituje. Mne bol tentokrát sympatickejší, i keď z neho vyžaruje akýsi neopísateľný strach. Jeho postava má ešte silný potenciál, ak autor zapracuje viac týmto, už načatým smerom. Je to niečo nové v knižnom svete a preto zaujímavé. Kvitujem!
I keď sa jedná o chúlostivú tému detí, príbeh nevyznieva tak odstrašujúco. Pokojne môžu čítať aj slabšie povahy, keďže sa nejedná o žiaden krvák. Práveže je to veľmi zaujímavé čítanie, popretkávané vedeckými vsuvkami. Theo má jeden veľký problém a tým je jeho zvedavosť. Tá ho za každých okolností privádza do problémov a sťa akýsi rojko bojuje za práva slabších. A vyhrá?
Jednu otázku si v sebe ale stále neviem vyriešiť. Prečo taký názov: Lupa. Možno tomu niekto porozumie lepšie ako ja. 🙂

